“U” Jolidon vs. Zalău 19-18! Clujencele au făcut un pas mare spre calificarea în Europa

Publicat de Cosmin Lucaci  /   Mai 08, 2013 - 7:49 pm  /   Publicat în Sport  /   Nici un comentariu
Handbalistele de la U Jolidon (în alb-negru) au câştigat, miercuri, partida cu HC Zalău / Foto: Cosmin Lucaci (c) redacţiadeştiri.ro

Handbalistele de la Universitatea Jolidon au câştigat derby-ul de miercuri cu rivala HC Zalău, disputat în sala “Horia Demian”.

“U” a urcat pe locul 3, dar trebuie să aştepte partida dintre echipele Brăila şi Zalău, pentru a afla dacă vor participa în cupele europene.

Clujencele s-au luptat până în ultimul minut cu bătăioasa formaţie din Zalău, creată după chipul şi asemănarea selecţionerului Gheorghe Tadici, care n-a ratat ocazia să se dea din nou în stambă pe parchetul clujean.

După 10-7 la pauză, “studentele” au dominat şi partea secundă, fără să se desprindă la mai mult de 4 goluri, 13-9 (min. 38). Multiplele ratări din atac ale gazdelor, le-au permis jucătoarelor din Zalău să pună presiune pe “U” până în ultimul minut. Finalul a fost extrem de disputat, influenţat şi de ezitările celor doi arbitri. Ştefania Florea a fost eliminată în minutul 54 de la Universitatea, urmată de Crina Pintea de la Zalău (57). La scorul de 19-18, trupa lui Tadici a mai beneficiat de o aruncare de la circa 11 metri în afara timpului regulamentar, însă Viktoria Petroczi a barat excelent şutul “turnului de control” Valeria Beşe.

*

“U” Jolidon Cluj – HC Zalău 19 – 18 ( 10 – 7)

“U”: Ana Maria Măzareanu,Viktoria Petroczi – Oana Bondar, Andreea Tetean, Viorica Suba, Ştefania Florea, Alexandra Lup, Mihaela Ani-Senocico, Alina Ţurcaş, Florina Chintoan, Mihaela Tivadar, Carmen Cartaş, Magdalena Paraschiv, Nicoleta Dinca şi Raluca Ivan. Antrenor: Gheorghe Covaciu

Zalău: 16. Adina Mureşan, 1. Delia Roman, 9. Andrada Trif, 15. Gabriella Szűcs, 19. Valeria Beşe, 11. Crina Pintea, 23. Ana Maria Şomoi, 4. Carmina Bădiţă, 20. Loredana Pera, 18. Ana Maria Tănasie, 8. Florina Ţurcaş, 3. Roxana Rob, 14. Roxana Varga şi 6. Andrada Pop. Antrenor: Gheorghe Tadici

Scrie un comentariu

Adresa dvs. de email nu va fi făcută publică. Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii.